23-24 березня 2018 року в Дніпропетровській академії музики ім. М. Глінки в рамках Міжнародного фестивалю «Музика без меж» пройшов феєрично-незабутній V Форум виконавців на народних інструментах.
В перший день на ньому було представлено баянно-акордеонне виконавство – одна з прогресивніших сфер народно-інструментального мистецтва. Лауреат міжнародних конкурсів, соліст Харківської обласної філармонії, віртуозний баяніст Дмитро Жаріков блискуче, на одному подиху виконав такі шедеври сучасної баянної музики як Ретро-фантазія Володимира Подгорного, Перша соната та Вальс-каприз В’ячеслава Семенова, Балкан-танго Дражана Косорича, Концертний етюд на тему А. П’яццолли Франка Анжеліса, Концертну фантазію «Под окном черемуха колышется» Олександра На Юн Кіна та Джаз-вальс В’ячеслава Чернікова. У другий частині концерту слухачів зачаровував акордеонною майстерністю лауреат міжнародних конкурсів, викладач Нижегородської державної консерваторії (академії) ім. М. Глінки Микита Власов. Його харизма, артистизм, культура звукоутворення примушували слухачів затамувавши подих відчувати образність творів як барокової («Дівчина», «Єдина» Ф. Куперена; Соната d-moll Д. Скарлатті) так і сучасної музики («Omaggio ad Astor Piazzolla» Володимира Зубицького, «Boite à rythme» Франка Анжеліса, «Ave Maria» Астора П’яццолли, «Сказ о Тихом Доне» В’ячеслава Семенова, «Праздник на Молдаванке» Віктора Власова).
Під час денного концерту другого дня в великій залі звучали рідкісні для вітчизняного музичного простору народні інструменти – литовский бірбіне та білоруські цимбали. Професор, заслужений артист Литви Вітаутас Тятянскас познайомив та зацікавив аудиторію творами Рімвідаса Жигайтиса, Йонаса Паулікаса, Юлюса Юзелюнаса, Альгімантаса Бражинскаса та ін. В цьому йому допомагали Дайнора Тятянскене (скрипка) и Ірена Печюрене (рояль). Лауреат міжнародних конкурсів, фіналістка конкурсу «Eurovision Young Musicians – 2012» Олександра Дєнісєня включила до програми такі п’єси як Прелюдія та токата з Сонати «Колокол забвения» для цимбал соло Андрія Цалко, три частини з Сюїти «Історія танго» Астора П’яццолли, Циганську рапсодію Леоніда Левашевича, білоруську народну пісню «Я табун стерегу». Акомпанував молодій віртуозній та щиро обдарованій цимбалістці наш талановитий та шановно-любимий концертмейстер Дмитро Чигрин.
Як завжди, повну залу зібрав заключний вечірній концерт форуму, на якому представлені вище митці з Оркестром народних інструментів ДАМ ім. М. Глінки під керівництвом неповторимої Вікторії Кікас відтворювали та оживляли музику Б. Дваріонаса та А. Касанаускаса, О. Тимошенко та Дж. Гершвіна, В. Кур’яна та О. Циганкова, А. П’яццолли та В. Грідіна.
Отже, слід констатувати, що від року в рік розширюється географічні межі форуму виконавців на народних інструментах, в відношенні як запрошених гостей-солістів, так і слухацької аудиторії (цього разу на концертах були присутні студенти музичних навчальних закладів м. Кам’янське, Кривого Рогу, Одеси, Харкова та Києва). Багатіє ї темброва та стильова палітра озвученої музики.
Н.В. Башмакова