Пісенними стежками Магдалинівського району

Вже другий рік поспіль фольклорна експедиція Дніпропетровської Академії музики ім. М. Глінки відвідує райони області у пошуках старовинних народних пісень та традицій. Ініціатором даної роботи стала Дніпропетровська обласна рада. Так, згідно рішення від 31 січня 2014 року № 524-25-VI-I «Про програму збереження та регіонального розвитку об’єктів культури і природної спадщини розташованих на території Дніпропетровської області на 2014 – 2019 роки» було створено експедиційну групу, яка складається з викладачів та студентів Музичної Академії ім. М. Глінки. Наш шлях вже пролягав селами П’ятихатського, Царичанського, Павлоградського, Верхньодніпровського, Томаківського, Криничанського та Дніпропетровского районів. Було зроблено аудіо- та відео фіксацію зразків народної музичної творчості, які поповнять скарбницю історії нашого краю. Частина зібраного матеріалу стане основою підготовки номінаційного досьє елементу «Козацькі пісні Дніпропетровщини» для включення його до списку Нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони ЮНЕСКО.

Наступним кроком у дослідженнях музичного фольклору Дніпропетровщини став Магдалинівський район. На щастя, тут живуть багато цікавих для нас людей, які памʼятають давні сільські пісні та традиції. Тож у ці краї ми завітали двічі – 18-19 квітня та 13-14 червня 2016 року.

Цього разу до складу експедиційної наукової групи увійшли: етномузиколог, викладач та завідувач фольклорного центру Дніпропетровської Академії музики ім. М. Глінки, науковий співробітник Центру захисту культурної спадщини (м. Київ) Галина Миколаївна Пшенічкіна; викладач музично-теоретичних дисциплін Анастасія Яківна Любимова; студентка ІІІ курсу – Юлія Куса. Вкотре до нашої експедиції приєднався етнолог з Литви –доктор мистецтвознавства, професор та старший науковий співробітник Клайпедського університету Рімантас Слюжинскас.

З першого погляду нас вразила дивовижна краса природи, яка гармонійно єдналася з щирістю та гостинністю людей, з якими нам довелось спілкуватись. З першої хвилини на Магдалинівській землі нас гостинно зустріла та супроводжувала завідуюча відділом культури районної адміністрації Світлана Григорівна Покотило. Саме завдяки її зацікавленому підходу до праці та гарному колективу працівників було проведено якісну підготовчу роботу до нашого приїзду та власне експедицію. Маршрут проліг селами Гупалівка, Чорнещина, Мусієнкове, Котовка, Степанівка, Ковпаківка, Шевське, Минівка, Заплавка, Виноградівка.

Кожне село було для дослідників яскраве та неповторне, проте всюди люди прагнули якомога більше пригадати старовинних пісень та якомога детальніше та повніше відповісти на наші запитання.

У селі Гупалівка нас прийняла гостинна родина – Солодовник Євдокія Данилівна, 1933 р. н. її донька Жукова Лідія Григорівна та велика кількість їхніх, а тепер вже і наших друзів. Євдокія Данилівна, не дивлячись на свій поважний вік має молоду душу та щире серце, в якому яскравими фарбами збереглися спогади з минулого. Її розповідь зачарувала деталями, а пісні та частівки, яких виконавиця знає незліченну кількість, пронизані іскристим гумором. В другий наш приїзд до цієї родини, наші враження поповнились звуками бубна та гармошки і ми, ніби, поринули у минуле. Веселощі, співи та танці, в яких Євдокія Данилівна була неперевершеним лідером не вщухали до пізньої ночі.

У селі Чорнещина на наш приїзд чекали одразу декілька виконавців – народний аматорський ансамбль «Калина», і окремі виконавиці – Надія Іванівна Трясун, 1949 р. н. і Агрофена Марківна Циганська, 1927 р. н. Усі вони прагнули передати свої знання. У цьому ж селі нам пощастило поспілкуватися із Анатолієм Аністратовичем Зозулею, 1938 р. н., який продемонстрував рідкісне на сьогодні явище чоловічого традиційного співу та репертуару, що стало для нас справжньою знахідкою.

У селі Мусієнкове, що неподалік від Чорнещини, своїми знаннями поділилася Галина Луківна Бабенко, 1938 р. н. Завдяки їй ми змогли підтвердити побутування у цій місцевості широкого кола народних танців.

Селище Котовка вирізняється своїм шанобливим ставленням до історії свого краю. Котовський краєзнавчий музей, яким опікується історик Микола Григорович Іванченко, зберіг багато документальних пам’яток з далекого минулого. У селі існує ансамбль народної пісні «Криниченька». Не дивлячись на швидкі темпи прогресу, учасники колективу всіма силами прагнуть зберегти звичну для них манеру співу народної пісні у супроводі баяну, адже саме таке виконання вбачається їм «живим» та «душевним».

Степанівка – село з великою кількістю старих будинків, залишених господарями чи їх нащадками, які неодмінно могли б зацікавити науковців-етнологів. Та не дивлячись на це воно продовжує свій культурний розвиток завдяки ініціативі місцевих жителів, таким як Людмила Іванівна Дубовська. Саме до її хати потрапила наша експедиція. Тут зібралися Надія Демидівна Дубовська, 1921 р. н, Лідія Матвіївна П’яна, 1936 р. н., Ганна Іванівна Янченко, 1936 р. н., Емілія Ільківна Савченко, 1941 р. н. та Володимир Іванович Савченко, 1940 р. н. Завдяки їх спільним зусиллям нам вдалося дізнатись про особливості проведення багатьох обрядів, типових даній місцевості.

Експедиційний сеанс у селі Ковпаківка був досить незвичайним, бо проводився у справжній глинобитній хаті-музеї сер. ХІХ століття. Для нас тут співали Галина Андріївна Ланна, 1939 р. н., Галина Володимирівна Дубровицька, 1940 р. н. та Ганна Іванівна Горшкова, 1937 р. н.

Під час червневої експедиції ми відвідали село Гупалівку, Шевське, Минівку, Заплавка та Виноградівку.

Село Шевське подарувало нам змогу поспілкуватись із трьома сестрами Дацько (за дівочим прізвищем) – Катериною Григорівною Лозовою, 1941 р. н., Лідією Григорівною Коренюк, 1949 р. н. та Ольгою Григорівною Брижковою, 1952 р. н. Їхній спів зачарував мелодійністю, злагодженістю та душевністю. Ці жінки просто випромінювали добро та щирість. Особливо цікавими для нас стали пісні, пригадані ними з дитинства, які співали їхні батьки.

В селі Минівка ми зустріли одну із найстарших співачок Олену Михайлівну Ворону, 1922 р. н. Перед такою людиною хочеться схилити голову. Висловлюємо їй щиру вдячність за терпіння, памʼять, вікову мудрість та безцінні пісні, які вона заспівала разом з Катериною Федорівною Луценко, 1941 р. н.

Село Заплавка доповнило фонд наших записів у спілкуванні з місцевою жителькою Геращенко Ганною Юхимівною, 1938 р. н.

У селі Виноградівка фольклорна експедиція спілкувалася із Катериною Миколаївною Костоглодовою, 1938 р. н. та Валентиною Петрівною Киричук, 1937 р. н. – вони є частиною колись великого самодіяльного хорового колективу, який концертував у різник куточках України та за її межами.

Хоча село Виноградівка на цей раз стало останнім пунктом у нашій експедиції до Магдалинівського району, та маємо надію на продовження дослідження цього краю, адже тут ми побачили великий запас знань та прагнення людей до передавання і збереження їх.

Висловлюємо вдячність за допомогу у організації та проведенні фольклорної експедиції Дніпропетровської Академії музики ім. М. Глінки голові Магдалинівської районної адміністрації – Дробітько Володимиру Анатолійовичу, завідуючій відділом культури – Покотило Світлані Григорівні, головному спеціалісту відділу культури – Рєзнік Євгенії Вікторіні, Гупалівському сільському голові – Сільман Наталії Семенівні, художньому керівнику Гупалівського сільського будинку культури – Чунєєвій Ларисі Михайлівні, Чорнещинському сільському голові Дяценко Василю Григоровичу, директору Чорнещинського сільського будинку культури – Баранець Ользі Сергіївні, завідуючому Котовським сільським будинком культури Родякину Станіславу Олександровичу, історику Котовського краєзнавчого музею Іванченко Миколі Григоровичу, директору будинку-музею Олександру Бондаренку, директору Шевського сільського будинку культури Лозовій Анжелі Петрівні.

Анастасія Любимова,
викладач Дніпропетровської Академії музики ім. М. Глінки